Już pół roku działają w WUP punkty wsparcia dla Ukraińców. Komu i jak pomagają?

Już pół roku działają w WUP punkty wsparcia dla Ukraińców. Komu i jak pomagają?

W Gdańsku zainteresowani mogą również korzystać z bezpłatnej pomocy radców prawnych Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku. W rozmowach wspierają obywateli Ukrainy tłumacze – studenci wolontariusze z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Ale to nie wszystko.

– Skupiamy się nie tylko na informacjach dotyczących pomorskiego rynku pracy. Aby nasze wsparcie było jak najbardziej użyteczne, często przekazujemy klientom z Ukrainy rozpoczynającym swoje życie na Pomorzu informacje o tym, gdzie mogą uzyskać pomoc związaną z zakwaterowaniem, świadczeniami socjalnymi czy pobytem na terenie kraju. Doradzamy jak najskuteczniej mogą połączyć życie prywatne z zawodowym – dodaje Izabela Jezierska.

Na Pomorzu widzą swoją przyszłość

Każdy klient i klientka to osobna historia. Chociaż okoliczności przybycia obywateli Ukrainy do naszego kraju w ostatnim czasie są podobne, to wizja przyszłości – w tym dotyczącej rozwoju zawodowego – każdej z  osób jest różna. Dlatego tak ważne jest indywidualne podejście do potrzeb, które w pierwszej kolejności muszą być trafnie zdiagnozowane, a następnie dostosowane do potencjału każdej osoby. Na przykład Swietłana, która korzystała ze wsparcia punktu informacyjnego w Gdańsku przyjechała na Pomorze 9 kwietnia z terenów objętych działaniami wojennymi, razem z trójką dzieci – córką i dwoma synami.

– Mamy zapewnione bezpłatne zakwaterowanie, udało się również znaleźć szkoły dla dzieci w tym samym mieście. Synowie korzystali równolegle z nauki w Ukrainie i w Polsce. Najstarszy w czerwcu podjął pracę w Polsce. Od września dwoje dzieci będzie kontynuowało tu naukę – wyjaśnia.

Informację o punkcie otrzymała od znajomej. Przyszła, aby przygotować CV w języku polskim oraz skorzystać z porady prawnej.

Dzięki tej pomocy udało się znaleźć dzieciom szkoły a ja w związku z tym mogłam rozpocząć pracę jako pomoc kuchenna w hotelu – mówi Swietłana.

Pracuje od czerwca i jak mówi jest zadowolona z aktualnego zajęcia. Nie zna jeszcze dobrze języka polskiego, ale nie jest to dla niej duże utrudnienie.

Każdy z moich współpracowników jest bardzo życzliwy i próbuje przekazywać mi informacje w sposób zrozumiały. Z każdym dniem poznaję coraz więcej słówek, języka polskiego uczę się też samodzielnie – opowiada.

Jak mówi chciałaby zostać na dłużej w Polsce, podoba jej się Gdańsk. O wsparciu w punkcie opowiedziała znajomym z Kościerzyny, oni także skorzystali z porady prawnej.

Pomoc bardzo potrzebna 

Ankiety badające satysfakcję klienta pokazują, że odwiedzający punkt w Gdańsku chwalą obsługę za profesjonalne podejście i pomoc, uważne rozeznanie możliwości i talentów klienta oraz życzliwość.

– Ankiety klienci mogą wypełniać w punkcie. Najczęściej wpisują, że są zadowoleni z usługi, wdzięczni za pomoc, dziękują za pomoc w przygotowaniu CV, które jest dla nich nowością [w Ukrainie zamiast CV funkcjonuje książeczka pracy – red.]. Cieszą się, że otrzymali wszystkie potrzebne informacje i będą nas rekomendować znajomym. To dla nas ważny sygnał, że obywatele Ukrainy tak pozytywnie mówią o naszej pracy i że spełnia ona ich oczekiwania – mówi Krystyna Kubińska.

Co ciekawe, w ostatnim czasie w gdańskim punkcie zaczęli pojawiać się także obywatele Ukrainy, którzy w Polsce mieszkają już od kilku lat.

Oznacza to, że kierunek który wybraliśmy, czyli stopniowe rozwijanie usługi dla obywateli Ukrainy w poradnictwo dla wszystkich obcokrajowców na Pomorzu jest potrzebne – mówi Izabela Jezierska, dyrektor WUP.

I jak dodaje, to także ważny element działań wzmacniających rozwój zasobów pracy, które w związku z tym, że stajemy się coraz starsi jako społeczeństwo są tak potrzebne dla regionalnego rynku pracy i pomorskiej gospodarki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *