Policjanci ostrzegają kierowców i pieszych oraz apelują o rozwagę na drodze

Policjanci ostrzegają kierowców i pieszych oraz apelują o rozwagę na drodze

Sztumska policja apeluje do kierowców o dostosowanie techniki jazdy do panujących warunków pogodowych. Zmienne warunki atmosferyczne w połączeniu z drogową brawurą mogą przyczynić się do tragicznych w skutkach wypadków.

Nadejście jesiennej aury sprawiło, że warunki na drodze robią się zmienne, bardziej zdradliwe i niebezpieczne. Częste opady deszczu, ale też spadające liście powodują, że jezdnia bywa mokra i śliska, a droga hamowania zdecydowanie się wydłuża.  Obecnie dodatkowym utrudnieniem dla kierowców są poranne mgły. Ograniczają one nie tylko widoczność, nawet do kilkunastu metrów, ale też osadzają się na jezdni, powodując, że staje się śliska. Leżące na drogach liście w połączeniu z padającym deszczem są tak samo niebezpieczne jak śnieg i lód.

Przy śliskiej nawierzchni wydłuża się droga hamowania pojazdu, koła tracą przyczepność a kierowca może nie zapanować na samochodem i wpaść w poślizg. Ważne jest zatem, aby dostosować prędkość do warunków panujących na drodze. Podczas kierowania pojazdem należy zachować bezpieczny odstęp od aut jadących przed nami – im gorsze warunki tym większy odstęp. Szczególną uwagę przy takich warunkach na drodze należy zwrócić wykonując manewry wyprzedzania, wymijania czy też skrętów. Kierujący powinni pamiętać, aby poruszać się z włączonymi światłami i przestrzegać ograniczeń prędkości, a gdy warunki pogodowe są gorsze, aby zdjąć nogę z gazu.  Należy też zachować ostrożność przy zbliżaniu się do przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich. Jeżeli pieszy wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować.

Ale uważać muszą też piesi, którzy przed przejściem przez pasy powinni dobrze rozejrzeć się w obie strony. Każdy pieszy i rowerzysta powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy, co w efekcie często ratuje zdrowie i życie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *