Site icon Dzierzgoń Twoje Miasto

Polska przekaże ukraińskiej armii 28 MiG-ów-29

Polska przekaże ukraińskiemu lotnictwu 28 egzemplarzy myśliwców MiG-29 – przekazała Rada Najwyższa Ukrainy. Łącznie, według tego źródła, Ukraina dostanie 70 samolotów w ramach pomocy Unii Europejskiej. Jednak Onet informuje, że do dozbrojenia lotnictwa Ukrainy miałyby być przekazane 23 polskie maszyny, ponieważ pozostałe są „zbyt przestarzałe”.

Josep Borrell, szef unijnej dyplomacji, poinformował w niedzielę, że ministrowie spraw zagranicznych państw Wspólnoty zgodzili się wysłać Ukrainie 450 mln euro pomocy wojskowej na broń ofensywną. W trakcie konferencji prasowej Borrell powiedział, że pakiet pomocy wojskowej UE może obejmować także dostawę myśliwców dla ukraińskich sił powietrznych. Szef unijnej dyplomacji mówił, że ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poprosił o takie samoloty, którymi mogłyby operować siły powietrzne jego kraju. Chodzi o modele poradzieckie, głównie MiG-i i Suchoje. W Unii są kraje, dysponujące takimi maszynami (m.in. Polska) i są w stanie je dostarczyć – stwierdził Borrell.

Polskie myśliwce MiG-29 dla Ukrainy?
Takie myśliwce używane są przez Polskę, Słowację i Bułgarię. Oczywiście powstaje pytanie, jakie maszyny miałyby zastąpić w służbie przekazane Ukrainie odrzutowce. Serwis przypomina, że wszystkie trzy wspomniane kraje są członkami NATO. Polska oczekuje na wejście do służby od roku 2024 zamówionych samolotów F-35, Słowacja i Bułgaria zaś czekają na dostawy samolotów F-16 C/D od roku 2023 i 2025.

Polskie lotnictwo eksploatowało samoloty MiG-29 od roku 1989, kiedy nadeszło 12 fabrycznie nowych myśliwców. Potem nabywano kolejne maszyny fabryczne, pozyskano też używane samoloty od Czech. Pierwszy dyżur bojowy polskich MiG-29 z bazy w Mińsku Mazowieckim odbył się 13 stycznia 1992 roku.

W 22. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku służą samoloty pozyskane od Niemiec, kiedy po zjednoczeniu NRD i RFN tamtejsza Luftwaffe nie była zainteresowana użytkowaniem poradzieckiego sprzętu. Sprowadzono 22 używane maszyny, w tym 4 szkolno-bojowe, z których do służby weszło 14 znajdujących się w najlepszym stanie technicznym.


fot. Piotr Piesik

Exit mobile version