Skuteczne współdziałanie z innymi służbami.
Pierwszym elementem ćwiczeń było postępowanie w przypadku pożaru w pomieszczeniach ambulatorium oddziału V wraz z ewakuacją funkcjonariuszy i osób pozbawionych wolności. Obok funkcjonariuszy Służby Więziennej w tej części ćwiczeń brali udział strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie, wykorzystując specjalistyczny sprzęt ratowniczo – gaśniczy. Zaplanowana akcja ratowniczo – gaśnicza przebiegła sprawnie i skutecznie.
Drugim założeniem ćwiczeń było zakłócenie porządku na terenie zakładu, wywołane przez osoby pozbawione wolności w miejscu zatrudnienia. Tak przygotowany scenariusz pozwolił, by do neutralizacji zagrożenia wykorzystano pracę penitencjarnych negocjatorów oraz działania interwencyjne funkcjonariuszy Służby Więziennej.
Trzecim elementem ćwiczeń była ucieczka osadzonego z terenu zakładu karnego – hali produkcyjnej BRW przy ulicy Kochanowskiego 21. W przećwiczeniu tego zagadnienia wykorzystano doświadczenie funkcjonariuszy Policji oraz bydgoskiej Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej. W wyniku skutecznych działań ujęto zbiega. W bezpośrednim pościgu wykorzystano pojazdy Policji i Służby Więziennej.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
Manewry przeprowadzone zostały przy współudziale funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji i Państwowej Straży Pożarnej w Sztumie. Ćwiczenia miały bowiem na celu doskonalenie współdziałania z innymi służbami w zakresie likwidacji zagrożeń występujących na terenie jednostki organizacyjnej.
Zorganizowane ćwiczenia pozwoliły na doskonalenie sprawności i współdziałania funkcjonariuszy Służby Więziennej, Policji i Państwowej Straży Pożarnej z wykorzystaniem wiedzy i umiejętności oraz dostępnego sprzętu, co bezpośrednio przekłada się na utrzymanie właściwego poziomu bezpieczeństwa i ochrony społeczeństwa.
Tekst/ zdjecia: por. Sławomir Sidorowicz