Pożar sadzy w Postolinie i Nowym Targu. Do pomocy został wezwany wysięgnik z JRG Kwidzyn.

Pożar sadzy w Postolinie i Nowym Targu. Do pomocy został wezwany wysięgnik z JRG Kwidzyn.

Sezon grzewczy jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a strażacy już odnotowują pierwsze przypadki pożarów sadzy. Do tego typu interwencji dochodzi najczęściej w okresie jesienno-zimowym, a przyczyną nierzadko jest czynnik ludzki. W dniu dzisiejszym strażacy zostali zaalarmowani do dwóch pożarów przewodów kominowych w Postolinie oraz w Nowym Targu.

Do obu zdarzeń zostali zadysponowani strażacy z OSP Postolin, Starego Targu oraz Sztumu. Z racji uczestnictwa sztumskiego wysięgnika przy innym zdarzeniu, do pomocy w ugaszeniu palącego się przewodu kominowego w Postolinie został ściągnięty wysięgnik strażacki z powiatu kwidzyńskiego.

Takie pożary to realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzkiego. Strażacy każdego roku odbierają kilkadziesiąt wezwań dotyczących pożarów sadzy w kominie. Najczęściej wizyta strażaków kończy się wydaniem decyzji o zakazie użytkowania paleniska, warto zatem zadbać o to by w naszym domu pojawił się kominiarz, który sprawdzi nasz komin.

Każdy właściciel bądź zarządca budynku zobowiązany jest do przeprowadzania regularnego przeglądu, czyszczenia i konserwacji przewodów kominowych, w skład których wchodzą m.in. przewody wentylacyjne.

Czyszczenia przewodów kominowych dokonuje kominiarz, który po skończonej pracy wydaje specjalne zaświadczenie. Zaniedbania ze strony właścicieli mogą doprowadzić nie tylko do pożarów, ale też kar w postaci nałożenia grzywny do 500 zł.


WhatsApp Image 2022-12-03 at 16.16.32

WhatsApp Image 2022-12-03 at 16.16.32

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *