Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

Służby zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów

  • Podlaska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) i Zarząd w Białymstoku Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) zlikwidowały nielegalną fabrykę papierosów.
  • Funkcjonariusze zabezpieczyli wysokowydajną linię technologiczną do produkcji i pakowania papierosów, blisko 8 mln szt. papierosów, 27 ton tytoniu i 4 tony pyłu tytoniowego.
  • Podczas akcji zatrzymano 14 osób. Podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.

Funkcjonariusze KAS oraz policjanci CBŚP wkroczyli na dwie posesje w pow. malborskim na terenie których były produkowane nielegalne papierosy oraz magazynowany był tytoń bez polskich znaków akcyzy.

Nielegalna fabryka papierosów

Na pierwszej posesji, funkcjonariusze znaleźli kompletną linię technologiczną do produkcji papierosów, m.in. krajalnię tytoniu, suszarki bębnowe, odpylarki, maszyny służące do nabijania gilz oraz do paczkowania i foliowania paczek. Wartość maszyn wynosi 3 mln zł.

Na terenie fabryki funkcjonariusze zabezpieczyli niemal 8 mln szt. nielegalnych papierosów i komponenty do ich produkcji, 7 ton tytoniu bez polskich znaków akcyzy oraz ponad 4 tony pyłu tytoniowego.

Na gorącym uczynku – w trakcie wytwarzania papierosów – zatrzymano na 14 obywateli Ukrainy. W budynkach fabryki znajdowały się dla nich pomieszczenia z sypialniami i zapleczem kuchennym.

Magazyn tytoniu

Na terenie drugiej posesji znajdował się magazyn, z którego tytoń był dostarczany do fabryki papierosów. Tam funkcjonariusze zabezpieczyli ponad 20 ton nielegalnego tytoniu przechowywanego na dwóch naczepach.

Do przetransportowania zabezpieczonego towaru i maszyn do magazynów KAS, potrzebnych było 9 samochodów ciężarowych.

Według śledczych zlikwidowana fabryka w ciągu kilku miesięcy mogła wyprodukować co najmniej 103 mln szt. papierosów. Straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia podatku akcyzowego i VAT zostały oszacowane na ponad 135 mln zł.

Zarzuty dla zatrzymanych

Zatrzymani podczas akcji mężczyźni usłyszeli w Pomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i nielegalnej produkcji papierosów. Na wniosek prokuratora wszyscy podejrzani zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące.


729x308

729x308

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *