[WIDEO] Autobus z młodzieżą wjechał w drzewo, a tuż obok samochód osobowy potrącił rowerzystę. Ćwiczenia straży pożarnej.

[WIDEO] Autobus z młodzieżą wjechał w drzewo, a tuż obok samochód osobowy potrącił rowerzystę. Ćwiczenia straży pożarnej.

Wypadek masowy, w którym zginęły dwie osoby dorosłe i jedno dziecko, a 22 osoby ucierpiały.

Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń służb ratowniczych i policji z powiatu sztumskiego i malborskiego które odbyły się 21 czerwca 2022 r. Ich celem było doskonalenie współdziałania pomiędzy służbami, wymiana doświadczeń, a także doskonalenie technik ratowniczych. Umiejętności ratowników oraz doświadczenie są niezwykle istotne, aby sprawniej nieść pomoc osobom poszkodowanym.

 

Ćwiczenia symulowały wypadek drogowy, w którym auto osobowe zderzyło się z rowerzystą w wyniku czego autobus chcący wyminąć zaistniałe na drodze zdarzenie uderza w drzewo. Całość zdarzenia symulowana była na drodze powiatowej w miejscowości Dąbrówka Malborska – gmina Stary Targ.

Każdy z poszkodowanych był ucharakteryzowany w stopniu odpowiadającym odniesionym obrażeniom. Ćwiczenia obywały się przy współudziale Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej ze Sztumu i Malborka, jednostek OSP Szropy, OSP Stary Targ i Osp Dąbrówka Malborska (powiat sztumski), Osp Stogi (powiat malborski), Komendy Powiatowej Policji ze Sztumu, Stowarzyszenia Na Rzecz Ratownictwa „ADIUTARE” oraz firmy u3Design – Aleksandra Ciastoń.

Podczas ćwiczeń prowadzono segregację poszkodowanych. Jej celem jest udzielenie pomocy największej liczbie poszkodowanych w wypadku, w jak najszybszym czasie. Ratownicy na samym początku działań prowadzą wstępną segregację na miejscu zdarzenia. Oznaczają poszkodowanych kodem barwnym mającym zakwalifikować poszkodowanego od najwyższego do najniższego priorytetu udzielenia pomocy.

 

W czasie takich akcji ratunkowych segregacja poszkodowanych to proces dynamiczny, trwający do końca akcji ratunkowej. Bardzo często mamy do czynienia z nagłym pogorszeniem stanu poszkodowanego, co wiąże się z zakwalifikowaniem go do innej grupy poszkodowanych. Dodatkowo ratownicy doskonalili taktykę działań ratowniczych poprzez techniki dojścia do poszkodowanych przy użyciu narzędzi hydraulicznych, zabezpieczeniu miejsca zdarzenia czy też ewakuowaniu poszkodowanych w miejsce bezpieczne.


WypadekOSP

WypadekOSP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *