[WIDEO] Wschodnie Powiśle szykuje się do pozyskania środków dla swoich gmin.

[WIDEO] Wschodnie Powiśle szykuje się do pozyskania środków dla swoich gmin.

Obszar Funkcjonalny Wschodnie Powiśle zrzesza sześć gmin. Dzierzgoń, Prabuty, Stary Dzierzgoń, Stary Targ oraz Ryjewo. Bezpośrednim powodem, dla którego zdecydowano się na założenie własnego związku, było pominięcie gmin w obszarach funkcjonalnych powołanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Dzięki podjętej inicjatywie, gminy mogą łatwiej ubiegać się o środki na realizację ważnych inwestycji. W tym celu od 2021 roku powstawała strategia rozwoju, która miała na celu wyznaczenie kierunków działania.

W czasie opracowywania strategii wszyscy włodarze stwierdzili, że łączy ich jedno „ogólna bieda” naszego regionu. Żeby zmienić ten stan rzeczy, trzeba działać. W ramach „Polskiego Ładu” samorządy ubiegać będą się o najpilniejsze inwestycje dla swoich regionów, jedną z takich jest wykonanie dostępu do szeroko pasmowego Internetu. Dla wielu z nas jest to problem nieodczuwalny, jednak w naszych gminach są takie miejsca gdzie o dobrym Internecie mieszkańcy mogą pomarzyć.

Pierwsza edycja środków przeznaczonych dla gmin w ramach „Polskiego Ładu” pozwoli na realizację najważniejszych potrzeb: remont najbardziej dziurawych dróg, podłączenie części mieszkańców do wodociągu czy kanalizacji. W ramach drugiego etapu naboru wniosków z Polskiego Ładu partnerskie gminy planują zainwestować przede wszystkim w działania, które pozwolą – choć częściowo – nadrobić opóźnienia w rozwoju w stosunku do najbliższych dużych miast, jak Kwidzyn czy Sztum.

 

 

 


Obraz2

Obraz2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *