Zarzuty usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok.

Zarzuty usiłowania ograbienia grobów oraz znieważenia zwłok.

W jednym z zakładów pogrzebowych w Elblągu miało dochodzić do przypadków bezczeszczenia i okradania zwłok. Sprawę nagłośnił były pracownik firmy, według którego były co najmniej dwa podobne przypadki. Postępowanie w tej sprawie wszczęła elbląska prokuratura.

Podstawą przedstawienia zarzutów był zebrany w tej sprawie materiał dowodowy, w tym eksperyment procesowy.

Podejrzany zatrudniony  był w Zakładzie Pogrzebowym Charon w Elblągu  i  pracował  przy pochówkach.  Do  dwóch zdarzeń objętych zarzutami doszło we wrześniu 2022r. W trakcie jednego  z pochówków  wyjął z grobu  złożone w nim  przez członków rodziny przedmioty – zegarek oraz tytoń. Z uwagi na interwencję  innego pracownika zakładu  odstąpił od ich zaboru. W trakcie  drugiego,  po otwarciu  trumny przeszukał kieszenie ubioru zmarłego  celem odnalezienia włożonych przez rodzinę  papierosów.  Nie znalazł ich  bowiem  zostały przełożone w inne miejsce przed zamknięciem  trumny.  Nie zamknął  trumny we właściwy sposób co spowodowało  częściowe zasypanie zwłok ziemią.  Tym samym dopuścił się  ich znieważenia.

Czynności z udziałem podejrzanego zostały przeprowadzone w prokuraturze 23 listopada 2022 r.

Podejrzany nie  przyznał się do popełnienia zarzuconych  mu czynów.

Środki zapobiegawcze

Po czynnościach prokurator zastosował wobec podejrzanego wolnościowe  środki  zapobiegawcze w postaci dozoru Policji oraz zakazu wykonywania jakichkolwiek prac zwianych z  pochówkami zmarłych.

Kara

Zarzucone podejrzanemu czyny,  zakwalifikowane z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 262 § 2 k.k. oraz  z art. 13 § 1 k.k. w zw. z art. 262 § 2 k.k. w zb. z art.  262 § 1 k.k. zagrożone są karą pozbawiania wolności do lat 8.

 

Grażyna Wawryniuk

Rzecznik Prasowy

Prokuratury Okręgowej w Gdańsku


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *