Dzierzgoń. Jechali skuterem bez kasków- pasażer miał przy sobie narkotyki.

Dzierzgoń. Jechali skuterem bez kasków- pasażer miał przy sobie narkotyki.

Policjanci z Dzierzgonia na terenie miasta zatrzymali do kontroli drogowej młodego motorowerzystę. Mieszkaniec powiatu razem z pasażerem jechali na motorowerze bez kasków. Pomimo apeli do rodziców na naszych drogach policjanci nadal zatrzymują nieletnich nie posiadających uprawnień do kierowania motorowerami. Przypominamy! Osoby bez uprawnień narażają siebie i swoich opiekunów na konsekwencje prawne w przypadku kontroli drogowej.

Policjanci z Dzierzgonia na terenie miasta zatrzymali do kontroli drogowej młodego motorowerzystę. Mieszkaniec powiatu razem z pasażerem jechali na motorowerze bez kasków. Podczas kontroli okazało się, że  mieszkaniec powiatu kierował skuterem nie posiadając wymaganych uprawnień a dodatkowo pojazd nie miał  badań technicznych. Teraz amator jednośladu tłumaczyć się będzie przed sądem dla nieletnich. Policjanci ustalą również, kto udostępnił nieletniemu pojazd. Podczas interwencji mundurowi u 16-letniegp pasażera znaleźli narkotyki. Przeprowadzone badanie narkotesterem wykazało, że jest to marihuana. Teraz sprawą 16-latka zajmie się sąd rodzinny i nieletnich.

Przypominamy! Osoby nie posiadające uprawnień narażają siebie i swoich opiekunów na konsekwencje prawne i finansowe w przypadku kontroli lub zdarzenia drogowego.

Zgodnie z ustawą „O kierowaniu pojazdami” uprawnia prawo jazdy kategorii AM. Ustawa „Prawo o ruchu drogowym” mówi, że motorower to jedno lub dwuśladowy pojazd, który wyposażony jest w silnik o pojemności nie przekraczającej 50 cm³ lub mocy ograniczonej do 4kW w przypadku silników elektrycznych i prędkości maksymalnej nie większej niż 45km/h.

Ubiegając się o kategorię AM należy spełnić następujące warunki:

·    mieć ukończone 14 lat i pisemną zgodę rodzica lub prawnego opiekuna, jeżeli kandydat nie jest pełnoletni,

·    uzyskać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami,

·    odbyć kurs w ośrodku nauki jazdy,

·    zdać egzamin państwowy wymagany do uzyskania prawa jazdy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *