Sztumski szpital przejdzie pod władanie Zarządu Województwa Pomorskiego? Podpisano list intencyjny z Marszałkiem.

Sztumski szpital przejdzie pod władanie Zarządu Województwa Pomorskiego? Podpisano list intencyjny z Marszałkiem.

Od pewnego czasu sytuacja sztumskiego szpitala jest niepewna. Zarząd Powiatu Sztumskiego utracił zaufanie do obecnego operatora jakim jest spółka Szpitale Polskie. Jak wielokrotnie wspominali przedstawiciele powiatu, kontakt z zarządem spółki jest mocno utrudniony, co przekłada się na relacje z podmiotem. Zarząd spółki Szpitale Polskie S.A., do której należy Szpital Polski w Sztumie oraz Drawskie Centrum Specjalistyczne w Drawsku Pomorskim, poinformował o złożeniu 15 października 2021 wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Z komunikatu wynika, że decyzja jest konsekwencją sytuacji ekonomiczno-finansowej spółki.

Leszek Sarnowski wyjaśnił, że członkom zarządu powiatu udało się spotkać z przedstawicielami zarządu spółki, zresztą w rezultacie licznych ponaglających telefonów oraz wiadomości e-mail. Otrzymali wiadomość, że wniosek do sądu o upadłość został wstrzymany. Wszczęto natomiast postępowanie układowe, choć do Sztumu nie dotarła, jak dotąd, żadna oficjalna wiadomość z sądu o rozpoczęciu takiego postępowania. Według informacji Leszka Sarnowskiego, takie postępowanie wdrożono, ponieważ do końca grudnia 2021 roku wymagalne stały się zobowiązania finansowe spółki, łącznie na kwotę około 50 milionów złotych. Połowa tych zobowiązań dotyczyć ma akcjonariuszy spółki, lecz druga część innych instytucji oraz firm, które mogłyby szukać odzyskania swoich należności poprzez komornika. Oznaczałoby to zablokowanie kont spółki, tymczasem z chwilą wszczęcia postępowania układowego takiego zagrożenia nie ma.

Zła kondycja finansowa spółki oraz brak zaufania do zarządu Szpitali Polskich, zmusiła samorządowców do szukania nowego operatora szpitala. Jak wielokrotnie informowano w czasie odbywających się sesji Rad Powiatu Sztumskiego, brane pod uwagę były różne scenariusze. Tym najważniejszym jest utrzymanie placówki w naszym powiecie. Jak poinformowało dziś Starostwo Powiatowe w Sztumie za pośrednictwem mediów społecznościowych, w dniu dzisiejszym Zarząd Powiatu w osobach starosty sztumskiego Leszka Sarnowskiego oraz zastępcy Kazimierza Szewczuna podpisali w Urzędzie Marszałkowsmim w Gdańsku list intencyjny z Marszałkiem Mieczysławem Strukiem oraz Agnieszką Kapała-Sokalską w sprawie przyszłości szpitala w Sztumie.

Oba samorządy mają podjąć wspólne działania na rzecz połączenia marszałkowskiego szpitala w Prabutach i szpitala w Sztumie w jedną spółkę z siedzibą w Sztumie. Podjęte działania, jak czytamy w preambule listu, „mają na względzie stworzenie nowych perspektyw dla zapewnienia mieszkańcom powiatu sztumskiego oraz całego naszego regionu dostępu do świadczeń medycznych z zachowaniem ich ilości i niepogorszonej jakości”. Dzięki temu może powstać najsilniejszy po tej stronie Wisły podmiot medyczny.

-To alternatywne rozwiązanie, mówi starosta Leszek Sarnowski, wobec dotychczasowego modelu funkcjonowania sztumskiego szpitala w oparciu o podmiot prywatny. Pokazaliśmy nasze intencje, natomiast czekamy oczywiście na rozstrzygnięcia postępowania układowego i nie wykluczamy dalszych rozmów z władzami Szpitali Polskich, które aktualnie zarządzają sztumskim szpitalem.

Szpital w Sztumie, jak zgodnie zapewniają władze spółki i starosta, funkcjonuje bez żadnych zakłóceń.


278289832_349272563896221_3219035959760695166_n

278289832_349272563896221_3219035959760695166_n

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *