[WIDEO] Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP dobiegły końca.

[WIDEO] Obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości RP dobiegły końca.

Para Prezydencka wzięła udział w uroczystości Polonia Rediviva. Wydarzenie w Pałacu Prezydenckim zakończyło Narodowe Obchody Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na zaproszenie Pary Prezydenckiej w uroczystości wzięło udział wielu działaczy kultury w zacnym gronie znalazł się również przedstawiciel Dzierzgońskiego Ośrodka Kultury dyrektor Wojciech Demko.

– To ważne dla mnie spotkanie, bo w symboliczny sposób zamyka okres Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Prezydent RP. Obchody realizowano w latach 2018–2022, by upamiętnić i uczcić wydarzenia oraz osoby związane z odzyskaniem i utrwaleniem przez Polskę niepodległości.

Andrzej Duda przypomniał, że zgodnie z założeniami, obchody miały charakter powszechny i były organizowane przede wszystkim lokalnie, „by każdy sobie uświadamiał, że to nasze obchody, nasze stulecie”; trwały też kilka lat, tak jak trwał sam proces odzyskiwania niepodległości przez Polskę, by „uświadomić wszystkim, że to była walka o państwo, o to, by mogło ono trwać”.

– Dziękuję, że w tylu miastach, miasteczkach takie obchody zorganizowano, rozmawiano z młodzieżą, która odnajdowała bohaterów, odkrywała swoją historię i oddawała hołd bohaterom – dodał Andrzej Duda. Podkreślił też: – Często nie wierzymy w siebie, z dystansem patrzymy na swoje osiągniecia, na to wszystko, co mamy, co udało się nam zbudować. A jesteśmy pokoleniem szczęśliwców, bo żyjemy w wolnej, suwerennej i niepodległej Polsce już trzydzieści cztery lata. Przez – śmiało można powiedzieć – setki lat nasi przodkowie nie doświadczyli tak wspaniałego czasu, jakiego my jesteśmy współtwórcami i beneficjentami. To nasze wielkie szczęście, nasza zasługa i nasze wielkie zadanie wobec wszystkich pokoleń.

Prezydent.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *