[WIDEO] Wręczono wyróżnienia na gali wolontariatu 2024 oraz odsłonięto obraz Macieja Chojnackiego

[WIDEO] Wręczono wyróżnienia na gali wolontariatu 2024 oraz odsłonięto obraz Macieja Chojnackiego

W piątek, 22 marca, w Centrum Wsparcia Rodziny, w nowo wyremontowanej „Serowarni”, odbyła się Gala Wolontariatu, podczas której odsłonięto obraz Macieja Chojnackiego. Artysta ten był laureatem wielu nagród artystycznych. Uroczystego odsłonięcia dokonała mama zmarłego artysty, Pani Barbara Chojnacka, oraz Burmistrz Dzierzgonia. Ten wzruszający moment otworzył galę wolontariatu.

Burmistrz Dzierzgonia powitała gości ceremonii, podkreślając znaczenie organizacji pozarządowych oraz ludzi którzy je tworzą dla życia gminy. Zwróciła również uwagę na sportowców, którzy zostali uhonorowani statuetkami za swoją pracę z dziećmi. Jolanta Szewczun wyraziła, że „Tegoroczne nagrody, zwłaszcza te związane z działalnością sportową, są wyjątkowe. Po pandemii mamy ogromne wyzwania związane ze stanem psychicznym i relacjami naszych dzieci i młodzieży. To, co zrobili młodzi ludzie w DKS Powiśle, wkładając wysiłek w rozwój pasji i zainteresowań naszych dzieci, jest prawdziwym skarbem, ponieważ nasze dzieci są najważniejsze„.

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: Firma Prospołeczna Roku, Organizacja Społeczna Roku, Animator Roku oraz Wolontariusz Roku.

Oto laureaci tegorocznej gali wolontariatu wraz z uzasadnieniem kapituły:

  • FIRMA PROSPOŁECZNA ROKU 2024 – FIRMA TRANSPORTOWA FASTER RADOSŁAW TYPA

Firma Faster to ponad dwieście autobusów, pięć oddziałów na terenie trzech województw, własne zaplecze techniczne, trzystu pracowników i niezliczone rzesze przewiezionych pasażerów. Pierwotna oferta lokalnych przewozów pasażerskich sukcesywnie poszerzała się o nowe usługi, takie jak dowóz dzieci do placówek oświatowych, obsługa połączeń miejskich, międzymiastowych i międzynarodowych, oraz wykonywanie transportu użyteczności publicznej. Jednak dla nas firma FASTER to przede wszystkim wiele bezpłatnych przewozów dla dzieci czy potrzebujących seniorów na wszelkiego rodzaju wyjazdy rehabilitacyjne, wycieczki oraz wydarzenia społeczne – nigdy nie odmówili pomocy, bez względu na to, czy potrzebny był jedynie mały buss czy niezbędne były dwa największe autokary. Bez względu na okoliczności uprzejmy personel oraz nowoczesny tabor zawsze był i jest do dyspozycji dla potrzebujących.

  • ORGANIZACJA SPOŁECZNA ROKU 2024 – FUNDACJA TEATRU 3.5

Teatr 3.5 powstał w 2012 roku z inicjatywy Marka Kurkiewicza, aktora związanego wcześniej z Teatrem Snów. Początkowo Teatr działał w Sztumie, jednak po krótkim czasie przeniósł się do Dzierzgonia, w którym działa do dziś. Teatr tworzy głównie spektakle plenerowe i uliczne, czasami jednak korzysta z tradycyjnych zamkniętych przestrzeni. Przedstawienia Teatru 3.5 skupiają się na plastyce i wyrazistości oprawy wizualnej, operują językiem metaforycznym, ich podstawą są improwizacje ruchowe. Twórcy opierają się teatralnym schematom i ramom, przedstawienia Teatru mają charakter eksperymentalny, przekraczający, a w warstwie tematycznej zawsze społecznie zaangażowany. W 2015 roku Teatr zainicjował powstanie Wytwórni Kultury Bo-Tak, której celem jest skupianie ludzi teatru i kultury oraz prowadzenie działań twórczych i edukacyjnych, co również przyjęło się z niezwykle pozytywnym odbiorem społecznym. Obok tego wszystkiego dzisiejszy Teatr 3.5 to również szereg działań PRO – BONO dla dzieci i młodzieży takich jak Ogólnopolski Przegląd Sztuki Integrującej Super- sprawni, pokazy profilaktyczne, pokazy sztuki ulicznej i integracyjne spotkania twórcze. Wszystko to w jednym wspólnym celu, aby społecznie aktywizować, wspierać i rozwijać naszą gminną społeczność.

  • ANIMATOR ROKU 2024 – PANI EDYTA MAŁŻ

Edyta Małż, prywatnie mieszkanka Miniąt, zapalona fotografka amatorka
i aktywnie angażująca się w życie tamtejszej świetlicy wiejskiej – bardzo życzliwa, uwielbiana przez dzieci, chętnie spędzająca z nimi czas i tworząca wiele ciekawych zajęć i form spędzania czasu. Jednocześnie niezwykle angażująca się w pracę w Centrum Wsparcia Rodziny w Blunakach – jej chęć działania, pomysłowość, zajmowanie tamtejszych pacjentów i pensjonariuszy dalece wykracza poza relacje zawodowe. Z wszystkimi domownikami tamtejszego ośrodka nawiązała trwałe relacje i niezwykłe przyjaźnie, uwielbia spędzać z nimi czas – szczególnie na gotowaniu, które wychodzi niezwykle smacznie. Zarówno personel Centrum jak i pacjenci a także dzieciaki ze Stanowa o Pani Edycie powtarzają jednym chórem „NIEZWYKLE OTWARTA, ŻYCZLIWA I CIEPŁA” – i z tego właśnie powodu witamy Panią Edytę wśród nagrodzonych!

Oraz trenerzy : PIOTR RUCIŃSKI

PIOTR RYGIELSKI

MIKOŁAJ KWIDZIŃSKI

DANIEL FOLUSIEWICZ

PATRYK BURDA

Kapituła zdecydowała się nagrodzić Panów przede wszystkim za bycie dla dzieci kimś więcej niż osobą ustalającą zagrania taktyczne. Zarówno młodzież jak i rodzice cenią sobie w nich pedagogiczne podejście oraz połączenie funkcji dydaktycznej właśnie z tą niezwykle cenioną, wychowawczą. Trenerzy wielokrotnie pomagali dzieciakom zrozumieć, że to nie wynik meczu czy wyścigu jest najważniejszy ponad wszystko a mały człowiek stojący tuż przed nimi. Nagrodzeni tu za chwilę Panowie cieszą się autorytetem wśród dzieci i młodzieży, który budowany jest w atmosferze przede wszystkim serdeczności, współpracy i wzajemnym zrozumieniu. To gwarantuje nieustający rozwój zarówno sekcji juniorskiej piłki nożnej – kiedyś raptem 2 grupy, dziś ponad 150 dzieciaków aktywnie uczestniczących w treningach, jak i sekcji lekkoatletycznej – niemal 60 członków. Obok tego niezwykłego rozwoju Panowie zapewniają również zdobywanie sukcesów sportowych ze swoimi zawodnikami lekkoatletyki oraz drużynami, czego przykładem może być ciągły rozwój Sekcji Lekkoatletycznej DKS Powiśle, Spółdzielni Socjalnej Dzierzgoń na Start czy ogromny sukces rozgrywek Powiśle Cup, którego Panowie są pomysłodawcami. A najlepszym przykładem na niezwykle ważną relację sportowiec – trener jest fakt, że Pan Patryk Burda jest osobistym trenerem Bartosza Kacperskiego – Mistrza Polski, członka sekcji powołanego do kadry narodowej. Brawo!

  • WOLONTARIUSZ ROKU 2024 – WIESŁAW KOZIARA

Obok krzywdy żadnego ze zwierząt nie przejdzie obojętnie. Aby uszczęśliwić żonę niechętnie zgodził się przyjąć kota Marcela z Fundacji z Ornety, następnie Florkę z Kociej Farmy. Klasyczna historia – skończyło się tym, że sam przepadł w miłości nie tylko do swojej dwójki ale również innych, tych bezbronnych, bezdomnych podopiecznych. Zawsze chętny do pomocy i służący radą nie tylko innym opiekunom społecznym ale także lokalnie znany ze swojej życzliwości również w ramach niewielkiej działalności – sklepu komputerowego. Najczęściej widywany jest zajmując się kotami w centrum Dzierzgonia i – co ciekawe – odwiedza te koty również w weekendy i święta – tak, aby w żadnym momencie nie pozostały bez opieki. Niemożliwym byłoby zatem nie nagrodzić tak niezwykłego człowieka jakim jest Pan Wiesław.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *