39-latka straciła 75-tysięcy złotych kliknięciem w link ze znanej platformy zakupowej.

39-latka straciła 75-tysięcy złotych kliknięciem w link ze znanej platformy zakupowej.

Policjanci wciąż ostrzegają, aby nie klikać w linki w wiadomościach czy e-mailach wysłanych przez nieznane nam osoby. O tym, jakie konsekwencje może mieć taka decyzja przekonała się pewna 39-latka, która nieświadoma działania oszustów, straciła 75 tysięcy złotych.

Mieszkanka Sztumu korzystała ze znanej platformy ogłoszeniowej. Na swoim profilu użytkownika wystawiła deszczownicę na sprzedaż. Szybko pojawił się nabywca, który przesłał 39-latce spreparowany link do strony bankowej. Kobieta skorzystała z przesłanego linka i po chwili zauważyła, że na jej koncie bankowym dokonywane są wypłaty. Zanim zablokowała konto, straciła w 75 tysięcy złotych. Kobieta natychmiast skontaktowała się z bankiem, a następnie o sprawie powiadomiła policjantów.

Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do ciebie pisze. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie podawaj swoich danych do logowania. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty – przypomina policja. – Czytaj SMS-y od banków. Zwróć uwagę na to, co autoryzujesz. Poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich gdy korzystasz z portali aukcyjnych. Miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów. Rozliczaj się bezpośrednio przez dany portal. Unikaj bezpośrednich transakcji. Uważaj na próby nawiązania kontaktu poza portalem, na przykład przez WhatsApp czy Messenger.

Należy pamiętać, że oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego, tak samo jak i każdą inną stronę internetową. Trzeba zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce, na poprawność językową strony. Fałszywe serwisy często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Co zrobić gdy zostaniesz oszukany?

·         Koniecznie skontaktuj się ze swoim bankiem przez infolinię

·         Możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku. Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay

·         Poinformuj policję

Na oficjalnym blogu OLX można przeczytać: „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy cię podczas finalizacji płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata”.

Więcej ostrzeżeń o internetowych oszustwach możesz znaleźć również w raporcie na stronie CERT Polska, który działając w strukturach NASK prowadzi listę ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *