59 – letnia kierująca hondą potrąciła rowerzystę.

59 – letnia kierująca hondą potrąciła rowerzystę.

Sztumscy policjanci wyjaśniają okoliczności wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w Sztumie. 59 – letnia kierująca hondą potrąciła poruszającego się rowerzystę. Policjanci apelują o ostrożną i bezpieczną jazdę.

Wczoraj, około godziny 6:00 w Sztumie  na ul. Polnej doszło do wypadku drogowego kierowcy i rowerzysty. 59 – latka jadąca hondą  nie zachowała ostrożności i potrąciła poruszającego się 36 – letniego rowerzystę. W wyniku zdarzenia rowerzysta z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.

Dlatego zwracamy się do pieszych i rowerzystów z apelem o przestrzeganie kilku podstawowych zasad:

·    przechodzimy przez jezdnię w miejscach do tego przeznaczonych, a jeżeli takich brakuje, szczególnie poza miastem zachowujemy szczególną ostrożność, nigdy też nie wbiegamy raptownie na jezdnię, jak i nie wchodzimy zza przeszkody,

·    warto zaopatrzyć się w elementy odblaskowe, szczególnie po zmierzchu, kiedy widoczność jest gorsza, a ciemne kolory ubrania powodują, że pieszy zauważany jest przez kierowcę dopiero w ostatnim momencie. Osoba piesza wyposażona w element odblaskowy dla kierowcy pojazdu widoczna jest ze znacznie większej odległości co pozwala na wcześniejszą reakcję,

·    by widzieć nadjeżdżający z naprzeciwka pojazd poza terenem zabudowanym chodzimy tylko lewą stroną drogi,

·    oświetlenie – podstawowy warunek bezpieczeństwa rowerzysty,

·    gdy nie ma drogi dla rowerów, wówczas kierujący rowerem powinien jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a w przypadku, gdy jedzie więcej niż jeden rower, powinny one poruszać się jeden za drugim,

·    wyjeżdżając na drogę, rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa innym uczestnikom ruchu poruszającym się po drodze.

Nie tylko piesi i rowerzyści powinni przestrzegać drogowych norm. To samo dotyczy kierowców, którzy powinni zachować szczególną ostrożności i stosować się do przepisów ruchu drogowego.

Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Pamiętajmy, że pieszy czy rowerzysta są również pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego – różnica polega na tym, że w starciu z rozpędzonym samochodem nie mają żadnych szans, dlatego sztumska Policja apeluje o ostrożność i wyobraźnię!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *