Jerzy Trela nie żyje. Aktor miał 80 lat

Jerzy Trela nie żyje. Aktor miał 80 lat

Nie żyje Jerzy Trela, polski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny. Miał 80 lat.
Jerzy Trela urodził się 14 marca 1942 roku we wsi Leńcze w powiecie wadowickim. Ukończył liceum plastyczne w Krakowie i początkowo pracował w Teatrzyku Lalkowym przy Teatrze Ludowym w Nowej Hucie jako aktor-lalkarz i scenograf, a potem w Teatrze Lalki i Maski „Groteska”.

Studiował na Wydziale Aktorskim Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, gdzie później został wieloletnim wykładowcą i rektorem od 1984 do 1990 roku. Był współtwórcą Krakowskiego Teatru Scena STU, grał w krakowskich teatrach – Teatrze Rozmaitości, a także od 1969 do 2014 roku w Starym Teatrze. Zespół Starego Teatru opuścił na znak protestu – powodem były firmowane przez nową dyrekcję teatru performance, które jego zdaniem wykpiwały reżysera, z którym wcześniej współpracował, Konrada Swinarskiego.

Grał także w filmach i serialach, między innymi „Stawce większej niż życie”, „Kolumbach”, „Janosiku”, „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Dekalogu IX”, „Trzech kolorach. Białym”, „Panu Tadeuszu”, „Quo vadis”, „Idzie”, czy „Ciemno, prawie noc”.

Pełnił mandat posła na Sejm PRL IX kadencji (1985 – 1989). Był też członkiem Narodowej Rady Kultury i Rady Konsultacyjnej przy Przewodniczącym Rady Państwa PRL Wojciechu Jaruzelskim. Przed wyborami prezydenckimi w 2015 roku był członkiem honorowego komitetu poparcia Bronisława Komorowskiego.

Za swoją działalność artystyczną otrzymał liczne odznaczenia i nagrody, między innymi Nagrodę im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego, a także Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza. W 1998 roku ukazał się o nim film dokumentalny „Jest taki człowiek” wyreżyserowany przez Andrzeja Maja.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *