Komunikat Kurii Diecezjalnej Elbląskiej o zatrzymaniu ks. Arkadiusza B.

Komunikat Kurii Diecezjalnej Elbląskiej o zatrzymaniu ks. Arkadiusza B.

Wieczorem, 06 grudnia 2023 roku, dotarły pierwsze informacje o zatrzymaniu ks. A. B., proboszcza parafii z okolic Malborka. Sprawa wiąże się z oskarżeniem go o poważne przestępstwo (lub przestępstwa) wobec małoletnich. Dlatego też Biskup Elbląski zawiesił proboszcza w pełnieniu jego obowiązków, zarówno duszpasterskich, jak i administracyjnych.

Stanowisko diecezji wobec przestępstw pedofilii jest jednoznaczne: pedofilia, czy też pedofilia w sieci, są bardzo poważnym złem i krzywdą, wyrządzaną małoletnim. Tym bardziej, jeśli przestępstwa dopuszcza się ksiądz, który – z natury swojej misji – jest nauczycielem i wychowawcą. Czyny pedofilii są nie do zaakceptowania i przyjęcia. Dlatego też potępiamy je z całą stanowczością.

Organy ścigania i sprawiedliwości zweryfikują, także w tym przypadku, sygnały i informacje oraz ustalą stopień i charakter winy oskarżonego.

Zgodnie z obowiązującym prawem kościelnym, dla duchownych sprawców przestępstw pedofilii przewidziane są bardzo surowe kary, aż do wydalenia ze stanu duchownego włącznie.

Biskup Elbląski przyjmuje z bólem przychodzące informacje. Równocześnie przeprasza osoby małoletnie, które mogły zostać skrzywdzone, bądź wplątane w dwuznaczne sytuacje.

ks. kan. dr Piotr Towarek, rzecznik prasowy diecezji.


One thought on “Komunikat Kurii Diecezjalnej Elbląskiej o zatrzymaniu ks. Arkadiusza B.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *