Państwowa Komisja Wyborcza o wyborach i referendum  2023.

Państwowa Komisja Wyborcza o wyborach i referendum 2023.

O godz. 10.00 odbyła się konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej na temat wyborów oraz referendum. – Jak na razie wybory przebiegają spokojnie, głosowanie bez znaczących problemów i incydentów – poinformował przewodniczący PKW Sylwester Marciniak.

Dziś odbywają się wybory parlamentarne – polscy obywatele wybierają 460 posłów i 100 senatorów. Wyborcy oddają głos na jednego kandydata wybranej listy do Sejmu oraz jednego do Senatu. Jednocześnie w niedzielę odbywa się referendum krajowe. Kartę do zagłosowania w referendum wyborcy otrzymują w lokalach wyborczych wraz z kartami do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu.

Według informacji komendanta głównego policji na godzinę 6 rano odnotowano trzy przestępstwa określonych w kodeksie karnym. To zakłócenie przebiegu wyborów i podłączenie do sieci teleinformatycznej. Nie odnotowano żadnych przestępstw z kodeksu wyborczego ani ustawy o referendum ogólnokrajowym.

Jeżeli chodzi o wykroczenia, stwierdzono 13 przypadków usuwania i uszkadzania ogłoszeń oraz jeden przypadek nieobyczajnego rysunku. Jeżeli chodzi o wykroczenia określone w kodeksie wyborczym, odnotowano cztery przypadki umieszczania plakatów i haseł wyborczych i 29 przypadków prowadzenia agitacji wyborczej w czasie ciszy wyborczej. Łącznie odnotowano 144 przypadki wykroczeń.

Na godzinę 12.00 zapowiedziano kolejną konferencję prasową PKW. Wtedy też dowiemy jaka jest frekwencja wyborcza.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *