Pomorski Klub Pacjenta w Sztumie, z bezpłatnych badań, rozmów z ekspertami oraz wykładów na temat zdrowia skorzystało niemal 200 osób!

Pomorski Klub Pacjenta w Sztumie, z bezpłatnych badań, rozmów z ekspertami oraz wykładów na temat zdrowia skorzystało niemal 200 osób!

To wyjątkowe wydarzenie edukacyjno-zdrowotne zorganizowała Fundacja „Z sercem do Pacjenta” wspólnie ze starostą sztumskim Leszkiem Sarnowskim. Jako Fundacja „Z sercem do Pacjenta” wspieramy edukację zdrowotną, promujemy zdrowy styl życia, regularne badania profilaktyczne, dostarczamy materiały edukacyjne. Nasze spotkania są starannie opracowywane, aby były nie tylko interesujące, lecz także angażujące dla uczestników. Kluby Pacjenta są również doskonałą okazją do bezpośredniej dyskusji z innymi pacjentami oraz ekspertami na temat różnorodnych kwestii zdrowotnych, na które niekiedy brakuje czasu podczas standardowej wizyty lekarskiej. Każdy z nas może podjąć szereg działań, aby zadbać o swoje zdrowie m.in. zwiększając świadomość na temat chorób cywilizacyjnychmówiła prezes Fundacji, Katarzyna Kucia-Garncarczyk.

Prezes Fundacji „Z sercem do Pacjenta” Katarzyna Kucia-Garncarczyk podkreśliła, jak ważne jest zaangażowanie społeczności lokalnej w takie inicjatywy, które nie tylko oferują cenne informacje zdrowotne, ale także mobilizują do korzystania z badań.
Uczestnicy Regionalnego Klubu Pacjenta w Sztumie dowiedzieli się, jak choruje serce kobiety, o czym w ciekawy sposób opowiedziała lek.

Bogumiła Pałubicka-Elmasri, ordynator Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej w Szpitalu w Sztumie, Grupa American Heart of Poland. – Należy unikać stresu, ponieważ działa destruktywnie nie tylko na serce, ale na cały organizm. Nie zapominajmy również o codziennym odpoczynku – powiedziała lek. Bogumiła Pałubicka-Elmasri i zachęciła do wprowadzenia zdrowych nawyków, tzw. trójki dla życia, na którą składają się: odpowiednie nawodnienie, zdrowe powietrze, aktywność fizyczna. Edyta Dawiskiba ze Stowarzyszenia Slow Jogging Polska zachęciła publiczność do krótkiej rozgrzewki, która dodała energii i radości uczestnikom.

Profilaktyka jako fundament zdrowego stylu życia

Podczas Pomorskiego Klubu Pacjenta znalazł się także czas na wartościowe rozmowy o nowoczesnej medycynie. Swoimi uwagami co do systemu ochrony zdrowia – w trakcie panelu pt. „Nowoczesna medycyna – edukacja, profilaktyka i diagnostyka w regionie” – podzielili się zarówno przedstawiciele branży medycznej, jak i samorządowcy. Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Szpital im. Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, mówił o dobrej współpracy między podmiotami medycznymi w regionie na przykładzie szpitali w Sztumie oraz Malborku, zwłaszcza w zakresie kardiologii i neurologii.

Joanna Erecińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego OW NFZ, wskazywała na ważne znaczenie profilaktyki, podkreślając, że niestety Polacy niechętnie korzystają z badań profilaktycznych, które są niezwykle ważne. – Aż 60 proc. Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych ze względu na strach przed ewentualną diagnozą.

Dr n. med. Wojciech Sakiewicz, dyrektor medyczny, ordynator oddziału chorób wewnętrznych Szpitala w Sztumie, przedstawił nowoczesne rozwiązania, jakie wprowadza Szpital w Sztumie, prowadzony przez American Heart of Poland i omówił plany dotyczące podniesienia jakości leczenia i diagnostyki – Szpital w Sztumie bardzo dobrze prosperuje, ma 14 oddziałów i sukcesywnie się rozwija. Na bieżąco adaptujemy się do zmian i potrzeb pacjentów – podkreślił.

Leszek Sarnowski – starosta powiatu sztumskiego, stwierdził, że mieszkańcy regionu mogą czuć się bezpiecznie w kwestii ochrony zdrowia, dziękując jednocześnie zarządowi Grupy American Heart of Poland oraz Fundacji „Z sercem do Pacjenta” za organizowane spotkania edukacyjno-zdrowotne. – Uważam, że Szpital w Sztumie będzie jedną z najlepszych placówek – dodał Leszek Sarnowski.

Adam Szlachta, dyrektor finansowy i prezes Zarząd Grupy American Heart of Poland, przedstawił strategię działania Grupy, podkreślając, że Grupa zarządza ponad 20 placówkami medycznymi w całym kraju. Są to w większości szpitale w mniejszych ośrodkach, takich jak np. Sztum. – Sztuką jest stworzyć dobry szpital w miejscach powiatowych, gdzie leczymy pacjentów w ramach współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Na zakończenie dodał, że starzejemy się jako społeczeństwo. – Bardzo ważna jest edukacja społeczności lokalnej, poprzez organizację m.in. spotkań zdrowotnych, jakie organizuje Fundacja „Z sercem do Pacjenta”. Poprzez budowanie świadomości na temat profilaktyki pacjent będzie rzadziej trafiał do szpitalapodsumował prezes Zarządu Grupy American Heart of Poland.

W panelu udział wzięli: Paweł Chodyniak, prezes Powiatowego Centrum Zdrowia Szpital im. Jadwigi Obodzińskiej-Król w Malborku, Edyta Dawiskiba ze Stowarzyszenia Slow Jogging Polska, Joanna Erecińska, zastępca dyrektora ds. medycznych Pomorskiego OW NFZ, Józef Sarnowski, Wicemarszałek Województwa Pomorskiego, Magdalena Kołodziejczak – była wójt gminy Pruszcz Gdański, poseł KO, dr n. med. Wojciech Sakiewicz, dyrektor medyczny, ordynator oddziału chorób wewnętrznych Szpitala w Sztumie, Leszek Sarnowski, starosta sztumski, Jolanta Szewczun, burmistrz Dzierzgonia oraz Adam Szlachta, dyrektor finansowy i prezes Zarząd Grupy American Heart of Poland.

Rozmowy ze specjalistami i badania

Oprócz wysłuchania wykładów, uczestnicy Pomorskiego Klubu Pacjenta mieli szansę skorzystać z bezpłatnych badań, takich jak pomiar ciśnienia, pomiar poziomu cukru we krwi, analiza składu masy ciała. Kolejki chętnych ustawiały się po poradę do kardiologa, neurologa, fizjoterapeuty czy farmaceuty podczas przeglądu lekowego. Sporym zainteresowaniem cieszyła się również strefa Fundacji eZdrowie, gdzie można było wykonać EKG personalne, badania przesiewowe migotania przedsionków i innych zaburzeń rytmu serca. Na stoisku pomorskiego OW NFZ chętni mogli wyrobić sobie karty EKUZ.

Regionalny Klub Pacjenta w Sztumie odbył się pod patronatem honorowym Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, a także pod patronatem Leszka Sarnowskiego, starosty sztumskiego.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *