„Jeśli możesz, zostań w domu” Alerty IMGW w naszym regionie!

„Jeśli możesz, zostań w domu” Alerty IMGW w naszym regionie!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło w środę przed burzami z gradem i silnym wiatrem. Alert RCB przesłano do odbiorców przybywających na terenie województwa pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Obowiązują także alerty IMGW.

W środę przez Polskę przechodzą aktywne fronty atmosferyczne. Miejscami od rana grzmi i ulewnie pada, a w wielu regionach obowiązują żółte i pomarańczowe alerty IMGW.

Ostrzeżenia meteorologiczne:
Burze z gradem
stopień: 2
prawd. 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne i bardzo silne opady deszczu od 25 mm do 40 mm, lokalnie około 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie możliwe 90 km/h. Miejscami grad.

Alert RCB

„Uwaga! Dziś możliwe wystąpienie gwałtownych burz z gradem i silnego wiatru. Zachowaj ostrożność i zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – SMS o takiej treści został rozesłany w środę rano przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Czym jest alert RCB

Alert RCB to SMS-owy system ostrzegania przed zagrożeniami. Na alert RCB nie trzeba się zapisywać. Osoby, które znajdą się na obszarze potencjalnego wystąpienia sytuacji kryzysowej zagrażającej życiu, otrzymają na swój telefon komórkowy krótką wiadomość tekstową (SMS) z informacjami dotyczącymi rodzaju zagrożenia wraz z lokalizacją, a także źródłem ostrzeżenia. Nie ma znaczenia, z którym operatorem zawarliśmy umowę.

Nowelizacja Prawa telekomunikacyjnego oraz niektórych innych ustaw z 11 czerwca 2018 roku nakłada na wszystkich operatorów obowiązek niezwłocznego wysłania komunikatu do wszystkich użytkowników na określonym przez dyrektora RCB obszarze. Komunikaty są wydawane tylko w wyjątkowych sytuacjach, które realnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu człowieka.

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *