[WIDEO] Mateusz Morawiecki stworzy nowy rząd. Andrzej Duda podjął decyzję!

[WIDEO] Mateusz Morawiecki stworzy nowy rząd. Andrzej Duda podjął decyzję!

W poniedziałkowym orędziu Andrzej Duda potwierdził, że postanowił powierzyć misję sformowania rządu Mateuszowi Morawieckiemu, a na funkcję marszałka seniora, który poprowadzi pierwsze posiedzenie Sejmu X kadencji, wskaże Marka Sawickiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Prezydent zapewnił, że zależy mu na dobrej współpracy, „niezależnie od tego, jaka ostatecznie zostanie wyłoniona większość parlamentarna i kto utworzy rząd”.

Po wyborach parlamentarnych prezydent Andrzej Duda przeprowadził konsultacje z reprezentantami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w przyszłym Sejmie. 26 października poinformował, że jest dwóch poważnych kandydatów na stanowisko premiera: kandydatem PiS jest Mateusz Morawiecki, a KO, Trzeciej Drogi i Lewicy – Donald Tusk.

Dotychczasowa opozycja demokratyczna może liczyć w nowym Sejmie na 248 spośród 460 mandatów, a PiS – na 194.

Pod koniec października Andrzej Duda przeprowadził konsultacje z przedstawicielami komitetów wyborczych, które będą miały swoją reprezentację w nowym parlamencie. Spotkał się z przedstawicielami KW Prawo i Sprawiedliwość, KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni oraz KKW Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni – Polskie Stronnictwo Ludowe, a także z KW Nowa Lewica i KW Konfederacja Wolność i Niepodległość.

Po konsultacjach Prezydent RP mówił o dwóch kandydatach na premiera – Mateuszu Morawieckim i Donaldzie Tusku, którzy zadeklarowali stworzenie większości, która poparłaby rząd. Zapowiedział też wstępnie pierwsze posiedzenie nowego Sejmu na 13 listopada.

W poniedziałkowym orędziu Andrzej Duda stwierdził, że wybory parlamentarne „przebiegały w tym roku pod znakiem rekordowej frekwencji”.

– Ponad 74 procent uprawnionych wzięło udział w głosowaniu, to znakomity wynik. Rekordowa frekwencja wyborcza potwierdziła, że demokracja w Polsce jest dzisiaj silniejsza niż kiedykolwiek. To wielkie zobowiązanie dla wszystkich parlamentarzystów, niezależnie od opcji politycznej, którą reprezentują – powiedział.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *