TVP Info przestało nadawać. Stacja zniknęła też z Internetu.

TVP Info przestało nadawać. Stacja zniknęła też z Internetu.

W środę po godzinie 11 nadawanie kanału TVP Info zostało nagle przerwane, a portal internetowy stacji również przestał działać. Nietypowo, telewizje regionalne zastąpiły swoje ramówki anteną TVP2. Co więcej, o godzinie 12 miały być transmitowane „Wiadomości” TVP, ale zaskakująco nie doszło do emisji programu.

Przyczyną awarii TVP Info i związanych z nią zakłóceń w emisji programów telewizyjnych było ogłoszenie odwołania prezesa zarządu Telewizji Polskiej, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej, a także całych rad nadzorczych tych spółek. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało o tej decyzji wcześniej tego samego dnia. Szef tego resortu, Bartłomiej Sienkiewicz, podjął kontrowersyjne kroki, które wstrząsnęły polskim środowiskiem medialnym.

Decyzja o odwołaniu szefów najważniejszych mediów publicznych budzi wiele pytań i kontrowersji. Ministerstwo nie podało oficjalnych przyczyn tak radykalnych działań, co tylko potęgowało zamieszanie w kraju. Opozycja oraz niektórzy eksperci w dziedzinie mediów wyrazili obawy co do naruszania wolności prasy i niezależności mediów publicznych.

Resort kultury poinformował w środowym komunikacie, że minister kultury i dziedzictwa narodowego Bartłomiej Sienkiewicz „jako organ wykonujący uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa, posiadającego 100 procent akcji w spółkach, działając na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych odwołał 19 grudnia 2023 roku dotychczasowych prezesów Zarządów Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. i Polskiej Agencji Prasowej S.A. i Rady Nadzorcze”.

Dotychczasowym prezesem zarządu Telewizji Polskiej był Mateusz Matyszkowicz. Tę funkcję pełnił od 5 września 2022 roku. Od 2018 roku prezesem zarządu Polskiej Agencji Prasowej był Wojciech Surmacz. Z kolei na czele Polskiego Rada od 2020 roku stała Agnieszka Kamińska.

„Minister powołał nowe Rady Nadzorcze ww. Spółek, które powołały nowe Zarządy Spółek” – czytamy w komunikacie ministerstwa kultury. Resort nie podał, kto zasiada w nowych radach nadzorczych i zarządach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *