W wieku 72 lat odszedł Marian Zembala. Wybitny kardiochirurg.

W wieku 72 lat odszedł Marian Zembala. Wybitny kardiochirurg.

Profesor Marian Zembala nie żyje. Jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów, były minister zdrowia i poseł miał 72 lata.

Informację o śmierci Zembali potwierdziła Joanna Smorczewska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach oraz rodzina zmarłego.

„Z przykrością informujemy, że w dniu dzisiejszym odszedł do Boga nasz kochany Syn, Mąż, Ojciec, Dziadek, lekarz – profesor Marian Zembala. W tym trudnym czasie prosimy o uszanowanie prywatności rodziny. Dziękujemy za liczne słowa wsparcia i otuchy. Pozostająca w żałobie rodzina” – napisali krewni profesora Zembali w oświadczeniu.

Marian Zembala – kim był.

Profesor Marian Zembala urodził się w 1950 roku. Zdobył wykształcenie na Akademii Medycznej we Wrocławiu i Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.

Był uczestnikiem pierwszej udanej transplantacji serca przeprowadzonej przez zespół Zbigniewa Religi w 1985 roku. Od 1993 roku był dyrektorem w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

W 1997 roku Zembala jako pierwszy lekarz w Polsce przeprowadził transplantację pojedynczego płuca, a w 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeszczepił płuco-serce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *